
Rośliny w walce z toksynami i smogiem
Rośliny to doskonałe naturalne filtry, które pomogą oczyścić powietrze z zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń w naszych domach. Niektóre z nich są Wam na pewno znane, być może niektóre już posiadacie, nie zdając sobie sprawy jak bardzo są pożyteczne dla jakości powietrza. Jakie rośliny oczyszczające powietrze można uprawiać w domu i jaką korzyć przyniosą zdrowiu? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
Smog to problem, który pojawia się każdego roku wraz z początkiem okresu grzewczego, dotyczy zarówno dużych jak i mniejszych miejscowości. Negatywny wpływ smogu na zdrowie jest ogólnie znany, niestety problem zanieczyszczonego powietrza towarzyszy nam przez cały rok. W powietrzu, którym oddychamy znajduje się mnóstwo związków chemicznych, toksyn pochodzących z przemysłu czy spalin samochodowych. Jakość powietrza pogarsza się jesienią i zimą, kiedy dodatkowo w powietrzu znajdują się produkty spalania różnych paliw służących do ogrzewania domów.
Szacuje się, że z powodu smogu i zanieczyszczeń powierza umiera każdego roku w Polsce około 48 tys. osób. Smog jest niebezpieczny zarówno dla osób cierpiących z powodu chorób układu oddechowego, układu krążenia ale także dla osób całkowicie zdrowych – zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych.

Sansewieria
Problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy nas tylko poza domem. Jeśli na zewnątrz mamy powietrze złej jakości, powietrze w domu również będzie zanieczyszczone. Warto więc zadbać o jakość powietrza w domu. Gdy słyszymy komunikaty o smogu, zazwyczaj zamykamy szczelnie okna i w ogóle nie wietrzymy pomieszczeń. Oczywiście jest to prawidłowe postępowanie. Ale czy możemy zadbać samodzielnie o jakość powietrza w domu i stworzyć w nim zdrowy dla nas mikroklimat? Jest to możliwe a pomogą nam w tym rośliny! Poznajcie więc kilka gatunków roślin, które pomogą wam zadbać o jakość powietrza w waszych domach.
- Sansewieria gwinejska pochodzi, jak wskazuje jej nazwa, z Afryki równikowej, jest to sukulent, który gromadzi wodę w mięsistych liściach. Sansewieria to dość popularna roślina nazywana również wężownicą, wykorzystywana jako roślina ozdobna od wieków. Jest to roślina szczególna ponieważ ma zdolność produkcji tlenu w nocy. To dość rzadkie zjawisko w świecie roślin, bowiem rośliny wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy, która zachodzi przy udziale światła. Natomiast nocą pochłaniają tlen zużywając go w procesie oddychania. Ze względu na zdolność produkcji tlenu w nocy wężownica powinna swoje miejsce znaleźć w sypialni. Sansewieria pochłania także z powietrza toksyny oraz alergeny, jest bardzo prosta w uprawie – nie potrzebuje dużej ilości wody i może rosnąć w świetle o zmiennym natężeniu.
- Skrzydłokwiat to roślina bardziej wymagająca w uprawie niż sansewieria, wymaga temperatury minimum 18 °C, nie lubi przeciągów i powinien być ustawiony w cieniu. Pochłania z powietrza wiele związków toksycznych m.in. rakotwórcze benzen, ksylen, trójchloroetylen oraz formaldehyd a także tlenek węgla.

Skrzydłokwiat
- Zielistka to roślina, którą zna chyba każdy, niezwykle populara i niepozorna roślina wpływa korzystnie na stan powietrza w naszych domach. Ma zdolność oczyszczania powierza z formaldehydu i benzenu, które są również składnikami dymu tytoniowego.

Zelistka
- Bluszcz pospolity to roślina pnąca, mało wymagająca, łatwa w utrzymaniu i mająca doskonałą wytrzymałość względem zanieczyszczeń powietrza. Neutralizuje wiele toksyn m.in. formaldehyd, ksylen i toluen. Bluszcz można uprawiać zarówno w domu w donicach, jak i na zewnątrz. Najlepiej posadzić bluszcz w pobliżu wejścia na tras czy balkon, wówczas ograniczy to nieco ilość pyłów w powietrzu

Bluszcz
- Dracena odwrócona to roślina doskonała w usuwaniu toksyn, nie jest trudniejsza w uprawie niż poprzednie rośliny, niemniej przy odrobinie wysiłku możemy uzyskać piękne okazy. Dracena pochłania i unieszkodliwia trichloroetylen, aldehydy, benzen, ksylen i amoniak.
Rośliny potrafią zneutralizować wiele toksyn znajdujących się w powietrzu, można oczywiście również stosować specjalne drogie filtry. Pamiętajmy jednak, że aby rośliny spełniały swoją funkcję trzeba dbać również o ich czystość. Rośliny oczyszczające powietrze nie usuną całkowicie toksyn z powietrza, nie uchronią nas również całkowicie prze pyłami, jednak ich zdolność do produkcji tlenu oraz neutralizowania zanieczyszczeń wpłyną niewątpliwie korzystnie na jakość powietrza w naszych domach.