
Zioła lecznicze w polskich tradycjach
Zioła lecznicze od zawsze towarzyszą człowiekowi, wykorzystywane są na co dzień, na wiele sposobów. W Polsce zioła obecne są także w tradycyjnych obrzędach kościelnych. Bukiety czy wianki z ziół święcone są podczas Oktawy Bożego Ciała w czerwcu a także 15 sierpnia podczas obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które jest jednocześnie Świętem Matki Boskiej Zielnej.
Skąd pochodzi tradycja święcenia ziół leczniczych? Ten piękny zwyczaj pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, kiedy zioła odgrywały ogromną rolę w codziennym życiu. Słowianie i Germanie oraz wiele innych ludów europejskich składało zioła jako ofiarę podczas różnych obrzędów. Obrzędy te miały zapewnić ludziom zdrowie, dobrobyt, spokój oraz zaklinać złe duchy. Wraz z nadejściem Chrześcijaństwa tradycje uświęcania ziół leczniczych i roślin polnych przeszły z czasem także do tradycji kościelnych. W czerwcu święci się więc zioła wiosenne a w sierpniu rośliny letnie. Oficjalnie Święto Matki Boskiej Zielnej ustanowione było w X wieku, od tego czasu obchodzi się je 15 sierpnia. Tradycję podtrzymuje się głownie na obszarach wiejskich, gdzie przygotowywane są okazałe wiązanki.

Tradycyjny bukiet ziołowy
15 sierpnia jest tradycyjnie obchodzony jako dzień święcenia plonów, w wiązankach znajdują się więc nie tylko zioła lecznicze ale także zboża, kwiaty ozdobne a nawet owoce. Stara tradycja nakazywała przygotowywanie wiązanek z 77 różnych roślin, jeśli nie było to możliwe bukiet przygotowany był 7 ziół.
Poświęcone bukiety, wiązanki i ziołowe wianki miały po poświęceniu różne zastosowanie. Najczęściej, były suszone i przechowywane przez cały rok. Miały chronić przed chorobami, nieszczęściami czy przed uderzeniem pioruna. Bardzo często wiązanki wieszane były na drzwiach lub obok obrazów przedstawiających Matkę Boską. Ususzone zioła lecznicze niekiedy wyjmowano z wiązanek i stosowano w leczeniu ludzi lub zwierząt. W niektórych rejonach Polski poświęcone suszone zioła wkładano pod głowę zmarłym. Tradycyjnie również wianki i suszone wiązanki w razie potrzeby były palone a dymem okadzano domy, pomieszczenia gospodarskie, pola i zwierzęta. Tradycje i zwyczaje różniły się w zależności od regionu, z tego względu przygotowywane były różne bukiety i wiązanki.
Więcej o ziołach leczniczych i ziołolecznictwie przeczytacie na naszym blogu oraz w encyklopedii ziół

Bukiet ziołowy