
Ziołowa apteczka domowa– co powinno się w niej znaleźć? część I
Jeśli lubicie stosować naturalne sposoby leczenia codziennych dolegliwości to zapewne wasza domowa apteczka jest pełna najróżniejszych ziół. Dziś podpowiadamy jakie zioła powinny znaleźć się w zestawie podstawowym. Taką ziołową apteczkę można zabrać ze sobą na wakacje, weekendowy wyjazd lub w służbową podróż a jej zawartość zapewne przyda się w najmniej oczekiwanej chwili. Zawartość naszej apteczki rośnie na łąkach i w lasach. Ziołową apteczkę powinno się skomponować tak aby zawierała wszystkie ziołowe leki przydatne w leczeniu codziennych dolegliwości. A więc powinny się w niej znaleźć zioła działające przeciwbólowo, obniżające gorączkę, leczące niestrawność, biegunkę, działające przeciwzapalnie, uspokajająco a także obniżające ciśnienie.
Natura stworzyła naturalne i skuteczne sposoby na większość codziennych dolegliwości, warto więc, jeśli to tylko możliwe, zamienić chociaż część syntetycznych leków czy suplementów diety które zażywamy na co dzień, na ziołowe napary. Dlaczego warto na ból głowy zastosować korę wierzby, na przeziębienie kwiat lipy a kiedy jesteśmy zestresowani rumianek? Ponieważ są to naturalne, bezpieczne sposoby na codzienne dolegliwości, stosowane od wieków i sprawdzone przez całe pokolenia.
Jeśli więc chcecie sobie stworzyć taką naturalną apteczkę, poniżej znajdziecie podstawowy zestaw ziół który powinien się w niej znaleźć.
Jak pić zioła?
Pamiętajmy, że sposób przygotowania poszczególnych ziół do picia, różni się między sobą. Zaparzanie ziół z torebek ekspresowych to nie najlepszy sposób, takie torebki zazwyczaj zawierają rośliny zmielone na proszek które mają niewiele substancji czynnych. Najlepiej więc zaopatrzyć się w zioła sypkie i sitko lub zestaw do zaparzania ziół – szklankę z zaparzaczem i przykrywką.
Z większości ziół przygotowujemy napar, wystarczy wtedy zalać porcję suszonych roślin wrzątkiem i odstawić na kilkanaście minut, następnie przecedzić i wypić. Jeśli macie taką możliwość zioła zalane wrzątkiem warto również postawić na podgrzewaczu, napar będzie wtedy bardziej wartościowy.
Niektóre zioła trzeba zagotować aby wydobyć z nich związki lecznicze, taki ziołowy lek będziemy nazywać odwarem. Zioła gotujemy kilka minut w emaliowanym naczyniu, następnie pozostawiamy na kilka minut do ostygnięcia i odcedzamy.
Czasem aby wydobyć z rośliny związki czynne niezbędne jest przygotowanie nalewki, kiedy związki czynne zawarte w roślinie dobrze rozpuszczają się w alkoholu. Porcję ziół należy więc zalać alkoholem w odpowiednim stężeniu i pozostawić zazwyczaj na kilkanaście dni, po tym czasie odcedzić i zażywać kroplami.
Trzeba pamiętać, że zioła które kupujemy, powinny mieć zawsze dołączony do opakowania przepis przygotowania ich do spożycia.
Mięta – jedno z najbardziej znanych ziół, istnieje 30 gatunków mięty i mnóstwo odmian. Surowcem leczniczym są liście. Mięta to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół, przydatnych w leczeniu różnych dolegliwości. Do naszej domowej apteczki najlepsza będzie mięta pieprzowa, która będzie przydatna w leczeniu następujących dolegliwości:
- Ból brzucha, wzdęcia, brak apetytu, zatrucia
- Choroby wątroby i woreczka żółciowego
- Niskie tempo przemiany materii
- Bóle głowy
- Do płukania jamy ustnej i gardła
- Jako środek pomocniczy w przeziębieniu, grypie i innych infekcjach.
Dodatkowo mięta może być używana jako przyprawa do mięsa czerwonego, ryb, sałatek, do dań kuchni włoskiej (sosy, pizza).
Trzeba pamiętać, że o jakości mięty decyduje w największym stopniu zawartość olejków eterycznych, dlatego miętowe herbatki ekspresowe zawierające zwykle surowiec bardzo drobno zmielony są mało wartościowe ponieważ olejki z takiego surowca szybką wietrzeją.
Szałwia lekarska – szałwia to roślina pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego, ze względu na bogactwo związków czynnych w niej zawartych znalazła zastosowanie w wielu dolegliwościach. Szałwia jest także źródłem witamin A, C i witamin a grupy B oraz minerałów (wapń, magnez, potas, sód, cynk i żelazo). Może być stosowana zarówno zewnętrznie i wewnętrznie w następujących dolegliwościach:
- Nadmierna potliwość – można pic napar lub przemywać nim skórę (działanie przeciwpotne pojawia się po około trzech godzinach i utrzymuje się nawet przez trzy dni)
- Zatrucia, stany zapalne i nieżytowe układu pokarmowego
- Zapalenie jamy ustnej, dziąseł
- Angina, zapalenie gardła
- Zapalenie skóry, ropnie, czyraki, trudno gojące się rany, trądzik, łuszczyca, grzybica
- Ograniczenie laktacji (gdy kończy się okres karmienia piersią), naparów z szałwii nie powinno się pić w okresie karmienia piersią ze względu na tujon, który znajduje się w naparze
- Obfite miesiączki i zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Łagodzenie objawów menopauzy
Przy regularnym stosowaniu szałwii trzeba od czasu do czasu przerywać kurację, ze względu na zawarty w szałwii tujon.
Rumianek – rumianek to pospolita i bardzo popularna roślina lecznicza, surowcem leczniczym jest kwiat (koszyczek rumianku), napar z rumianku działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, z tego względu rumianek stosowany jest w leczeniu dolegliwości:
- Nieżyt żołądka i jelit, zatrucia, nudności
- Skurcze żołądka na tle nerwowym, stres, problemy ze snem, bezsenność
- Skurcze i kolki u dzieci
- Alergia
- Zastosowania zewnętrzne – owrzodzenia, zaczerwienienie skóry, oparzenia (również słoneczne, oparzenia po radioterapii)
- Zastosowanie zewnętrzne – ropne i alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie rogówki.
Pokrzywa – to roślina bardzo pospolita i często niedoceniana. Pokrzywę można stosować jako naturalny suplement diety, jest bowiem źródłem witamin – C, K, E, B2, kwasu pantotenowego zawiera też mikro i makroelementów – magnez, żelazo, fosfor, wapń, potas, krzem, jod. Pokrzywę można stosować w przypadku następujących dolegliwości:
- Zapalenie dróg moczowych, obrzęki, pomocniczo w kamicy nerkowej,
- Biegunka, krwawienia w przewodzie pokarmowym
- Anemia,
- Oczyszczanie organizmu, dna moczanowa, obrzęki
- Zewnętrznie do przemywania skóry w przypadku łupieżu, trądziku
Kwiat lipy – Lipa to powszechnie występujące drzewo liściaste, surowcem leczniczym są kwiatostany lipy. Najczęściej napary z kwiatów lipy stosuje się na:
- Przeziębienie, gorączki, kaszel, ból gardła, chrypkę, zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła, anginę
- Stany napięcia nerwowego, stres, problemy z zasypianiem
- Zaburzenia trawienne,
- Zewnętrznie do przemywania w zapaleniu spojówek i trądziku
Sok z malin – sok z malin to znany od dawna skuteczny lek domowy na różne dolegliwości, ważne aby nie mylić soku z syropem, który często zawiera ogromne ilości cukru a także barwniki i aromaty, taki syrop zwykle zawiera niewielką ilość owoców. Jeśli więc nie przygotowujemy samodzielnie soku z malin warto wybrać sok 100%, bez dodatku cukru. Sok z malin stosujemy w następujących chorobach:
- Gorączka, przeziębienie, grypa,
- Wzmocnienie odporności
- Obniżenie ciśnienia krwi,
- Źródło witamin i minerałów
Kora wierzby – kora wierzby to roślina którą można w niektórych przypadkach zastąpić aspirynę. Zawiera naturalne salicylany które działają analogiczne do zawartego w tabletce aspiryny kwasu acetylosalicylowego i działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Odwar z kory wierzby można więc stosować w przypadku następujących dolegliwości:
- Reumatyzm, gościec
- Przeziębienie, grypa, gorączka
- Nieżyt żołądka, biegunka, zapalenie żołądka
- Ból głowy, zatrucie alkoholowe (kac)
W drugiej części naszej ziołowej apteczki znajdą się zioła na uspokojenie, pomocne kiedy dopadnie nas zły nastrój a także zioła pomocne w dolegliwościach sercowych, obniżające cholesterol i wysokie ciśnie.
Przeczytaj także w encyklopedii ziół:
Nasze produkty: