FORGOT YOUR DETAILS?

Ziołowe przedwiośnie – pokrzywa na wiosenne przesilenie

/ / Dieta, Oczyszczanie, Wszystkie, Zdrowie, Zdrowy styl zycia, Zioła

Czujecie już wiosnę?  Dzień jest dłuższy, ptaki śpiewają, powietrze ma wspaniały zapach a promienie słońca przyjemnie grzeją

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, kiedy wokół nas przyroda budzi się do życia. Po zimowej szarości, kiedy słońce zaczyna częściej wyłaniać się zza chmur i pojawia się zieleń pierwszych wiosennych roślin powinniśmy czuć się lepiej.  Często jednak wiosna zaskakuje nas różnymi dolegliwościami – sennością, osłabieniem, zmęczeniem i rozdrażnieniem. Jest to tzw. „przesilenie wiosenne”.

Niestety, wystąpienie objawów przesilenia wiosennego często świadczy o naszych zaniedbaniach – zimą więcej czasu spędzamy w domu, dieta jest uboższa w witaminy, częściej też sięgamy po niezdrowe przekąski i napoje. Kiedy przychodzi wiosna nasz organizm jest po prostu zmęczony. Szukamy wtedy szybkich rozwiązań i znajdujemy najczęściej wiele rad: „śpij 8 godzin dziennie”, „jedz warzywa”, „pij więcej wody”, „przejdź na dietę” itd. To wszystko prawda, jednak nasz organizm potrzebuje oczyszczenia i wzmocnienia.

 

stinging-nettle

Pokrzywa zwyczajna

 

Zapobieganie jest najprostszym rozwiązaniem a najlepiej jest zapobiegać naturalnie. Znanych jest wiele ziół które wspomagają organizm wiosną ale najbardziej znaną i cenioną jest pokrzywa. Jeśli pomyślimy o roślinie, która zasługuje na określenie „chwast” z pewnością przyjdzie nam do głowy pokrzywa. Nic bardziej mylnego, pokrzywa bowiem nazywania jest ”specjalistką od wszystkiego”. Jej skład chemiczny jest tak bogaty a zastosowań tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie tutaj wymienić.

 

Główne związki

Liście pokrzywy zawierają:

 • kwasy organiczne,
 • witaminy (C, K, B2),
 • flawonoidy, garbniki, karotenoidy
 • bardzo dużo chlorofilu
 • sole mineralne a także dużą ilość żelaza (do 6%), które cechuje duża przyswajalność biologiczna (może być łatwo asymilowane przez nasz organizm).

Działanie

Lecznicze właściwości pokrzywy znane już były w starożytności, najbardziej ceniono ją jako środek wzmacniający i tamujący krwotoki. Obecnie, pokrzywa ma szersze zastosowanie:

 • działa moczopędnie dzięki czemu ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii i oczyszcza organizm
 • zwiększa wydzielanie soku żołądkowego – ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów
 • działa przeciwbiegunkowo
 • lekko obniża poziom cukru we krwi
 • wpływa korzystnie na poziom hemoglobiny we krwi, zalecana jest przy anemii (dzięki zawartości żelaza.
 • bogaty zestaw witamin i soli mineralnych pomaga w profilaktyce wielu chorób.

Bardzo często jako kurację wiosenną, polecany jest sok z liści pokrzywy, aby taka kuracja dała odpowiednie efekty,  rośliny powinny być młode i świeżo zebrane z „czystych” stanowisk (łąki, lasy, z dala od miast, dróg itp.). Z liści wyciska się sok i pije w niewielkich dawkach przez kilkanaście dni. Samodzielne sporządzenie takiego soku jest często problematyczne, dlatego sok z pokrzywy można zastąpić naparem z suszonych liści – 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, pijemy 2 razy dziennie, między posiłkami).

pokrzywa nettle

suszone liście pokrzywy

 

Ziół oczyszczających jest oczywiście wiele, pokrzywa jest jednak bezpieczna i skuteczna. Zamiast stosować pełne wyrzeczeń głodówki czy spożywać ogromne ilości błonnika oczyśćmy organizm starym i prostym sposobem – pokrzywą.

TOP