
Ziołowy doping – zioła dla sportowców i aktywnych
Czy istnieją naturalne sposoby na zwiększenie wydolności organizmu i poprawę osiąganych wyników sportowych? Takie, które są bezpieczne, a ich stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych? Zapewne wiele osób odpowie, że takie naturalne wspomagacze dla sportowców nie istnieją. I są w błędzie. Poznajcie najlepsze zioła zwiększające wydolność organizmu.
Słowo doping kojarzy się nam z czymś nielegalnym, złym i nieodpowiednim, szczególnie w sporcie wyczynowym. Doping wpływa bowiem na funkcjonowanie organizmu i sztucznie poprawia wydolność fizyczną a poprawa wyników sportowych powinna zależeć przede wszystkim od ciężkiego treningu, odpowiedniej diety i zaangażowania sportowca.
Ziołowy doping jest coraz bardziej popularny w świecie sportu, przydatny zarówno dla sportowców wyczynowych jak i osób zajmujących się sportem amatorsko. Substancje zawarte w roślinach naturalnie wspomagają organizm, są bezpieczne, skuteczne i przede wszystkim legalne.
Różeniec górski – naturalny doping w sporcie

Różeniec górski – korzeń i kwiat różeńca
Różeniec górski nazywany również arktycznym korzeniem lub rhodiolą to idealny środek wspomagający dla sportowców. Jest to adaptogen czyli roślina wpływająca na zdolności przystosowawcze organizmu i zwiększająca odporność na czynniki stresowe. Przede wszystkim jednak korzeń różeńca zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną. Dlatego jest dobrym środkiem wspomagającym dla sportowców:
- Jednym z mechanizmów działania różeńca jest zwiększenie produkcji ATP (adenzynotrifosforanu) w mięśniach, który jest nośnikiem energii dla komórek. Zwiększenie jego wydzielania powoduje, że komórki mięśniowe mają więcej energii do pracy.
- Różeniec wpływa także pozytywnie na procesy regeneracji mięśni po intensywnym treningu a także zmniejsza uszkodzenia mięśni po dużym wysiłku – u osób zażywających wyciąg z różeńca zaobserwowano mniejszy poziom białka C-reaktywnego (CRP), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego. U sportowców zwykle zauważa się jego duże stężenie po intensywnym treningu.
- Różeniec nazywany jest naturalnym dopingiem – stosuje się go w profilaktyce uszkodzeń mięśni powstających na skutek bardzo intensywnych treningów. Stosowanie korzenia arktycznego przyspiesza także ustępowanie zakwasów, obrzęków i wysięków.
Surowcem różeńca jest korzeń, który można stosować w formie sproszkowanej, można także samodzielnie sporządzić wyciąg z różeńca – nalewkę, którą zażywa się w małych ilościach.
Ziele glistnika – poprawa bilansu białkowego

Ziele glistnika
Glistnik działa inaczej niż różeniec, przede wszystkim wpływa na gospodarkę białkową. W jelicie białka trawione są do aminokwasów, które częściowo ulegają dekarboksylacji i deaminacji, skutkiem jest zmniejszona ilość wchłanianych aminokwasów a więc i pogorszenie bilansu białkowego. Produkty tych procesów wpływają również niekorzystnie na cały organizm. Picie naparu z glistnika hamuje procesy deaminacji i dekarboksylacji w jelicie grubym, dzięki czemu więcej aminokwasów wchłania się z przewodu pokarmowego i poprawia się bilans aminokwasowy a w konsekwencji i bilans białkowy. Większa ilość aminokwasów bierze udział w tworzeniu białek mięśni. Dzięki korzystnemu wpływowi glistnika na proces trawienia białek i zmniejszenie wydzielania szkodliwych substancji – ketonów, amin i siarkowodoru glistnik wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie, pracę mięśni, wątrobę, wpływa również korzystnie na pracę układu nerwowego. Glistnik stosuje się w postaci herbaty przygotowanej z suszonego ziela. Ważne by było to ziele wysokiej jakości, zbierane w okresie kwitnienia i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Liść pokrzywy – naturalne wzmocnienie organizmu

Ziele pokrzywy
Pokrzywa jest źródłem witamin i minerałów. Ma właściwości wzmacniające i oczyszczające, wpływa pozytywnie na przemianę materii, poprawia pracę układu pokarmowego i zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Napar z pokrzywy działa moczopędnie – zwiększa ilość wydalanego moczu a wraz z nim zbędnych produktów przemiany materii, zmniejsza również obrzęki i działa oczyszczająco. Regularne picie naparu z pokrzywy lub soku z świeżych pokrzyw podnosi poziom hemoglobiny i ilość czerwonych krwinek. Pokrzywa nie wpływa bezpośrednio na poprawę wydolności, działa jednak wzmacniająco i korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Czy naturalny doping to dobre określenie opisujące zioła podnoszące wydolność organizmu? Oczywiście można się spierać – za doping wydolnościowy uznawane są substancje, które sztucznie podnoszą wydolność, powodując jednocześnie pojawienie się skutków ubocznych. Zioła wpływają na organizm naturalnie wspierając procesy fizjologiczne, wpływając korzystnie na wydolność organizmu, bez skutków ubocznych, w sposób bezpieczny i zarazem skuteczny.
Nasze produkty:
- Rhodiola – Korzeń Różeńca górskiego
- Glistnik jaskółcze ziele
- Liść pokrzywy
- Ziołowa mieszanka oczyszczająca
Przeczytaj także w naszej encyklopedii ziół: