Opis
Nazwa łacińska: Allium ursinum L.
Alternatywne nazwy: Czosnek leśny, Czosnek cygański, Babny czosnek, Dziki czosnek, Psi czosnek, Czosnek czarownic, Trzemucha, Trzemcha
Czosnek niedźwiedzi to niewielkich rozmiarów roślina występująca w Europie i Azji. W Polsce rośnie dziko na terenach górskich, podgórskich i wyżynach, rośnie w cienistych i wilgotnych lasach liściastych, objęty jest ochroną częściową. W miejscach w których występuje często tworzy duże zbiorowiska – łany. Kwitnie w kwietniu i maju.
Nazwa rośliny wywodzi się z legendy według której czosnek niedźwiedzi jest pierwszym posiłkiem niedźwiedzi po przebudzeniu ze snu zimowego, dawniej wierzono że niedźwiedzie jedzą ziele czosnku ponieważ wzmacnia ich organizm po zimie.
Surowcem zielarskim jest ziele lub sam liść zbierane w czasie kwitnienia. Najczęściej stosuje się ziele suszone w postaci naparu lub nalewki. Można także stosować ziele lub liść jako dodatek do dań (do sałatek, kanapek, past) lub w postaci intraktu (nalewka ze świeżego ziela). Czosnek niedźwiedzi obniża ciśnienie krwi, działa przeciwzakrzepowo, zapobiega miażdżycy i wpływa korzystnie na pracę serca. Regularne stosowanie czosnku niedźwiedziego obniża ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej, wystąpienia zawału lub udaru.
Czosnek niedźwiedzi zawiera dużo żelaza, wpływa więc pozytywnie na stan krwi, zwiększa ilość hemoglobiny oraz dotlenienie tkanek. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo jest więc polecany przy różnych infekcjach szczególnie infekcjach górnych dróg oddechowych ponieważ związki zawarte w czosnku niedźwiedzim (kwasy fenolowe) rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach i tym samym ułatwiają jej odksztuszanie. Zażywany na czczo działa także przeciw pasożytniczo. Ma także właściwości odtruwające i oczyszczające i przeciw utleniające może wiec być stosowany podczas kuracji oczyszczających oraz odczas odchudzania, związki czynne zawarte w czosnku niedźwiedzim wspomagają także układ odpornościowy dlatego jest on stosowany często pomocniczo w podczas terapii przeciwnowotworowych. Obniża poziom cukru we krwi więc jest polecany osobom chorującym na cukrzycę. Czosnek niedźwiedzi można także stosować podczas rzucania palenia, związki w nim zawarte wiążą nikotynę oraz metale ciężkie oczyszczają organizm przyspieszając walkę z nałogiem.
Waga: 50 gramów.
- Infekcje
- Kaszel
- Niestrawność
- Problemy skórne
- Stres
- Zapalenie gardła
Szczegóły dotyczące właściwości czosnku niedźwiedziego znajdziesz w naszej Encyklopedii ziół:
Anna –
Czytałam, że działa podobnie jak Różeniec Górski, który jest dość drogi. Czosnek polecam bardzo
Maja Z. –
u mnie pod lasem rośnie. Uwielbiam, choć trzeba się przyzwyczaić do zapachu. hii