Opis
Korzeń żywokostu lekarskiego
Żywokost lekarski to pospolita roślina występująca na teranie całego kraju. Surowcem zielarskim jest korzeń żywokostu, wykorzystywanym w medycynie ludowej od wieków. Korzeń żywokostu pozyskuje się wczesną wiosną lub późną jesienią, ma ciemnobrązowy lub czarny kolor, po przełamaniu biały lub lekko żółty. W korzeniach żywokostu znajduje się duża ilość związku o nazwie allantoina, który wykazuje właściwości regenerujące. Samą allantoinę stosuje się powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, w maściach i kremach, jednak wyciągi z korzenia żywokostu zawierające poza allantoiną szereg innych substancji są bardziej skuteczne niż sama allantoina. Poza tym związkiem, w korzeniach znajdziemy także śluzy, garbniki, asparaginę (dawniej stosowaną w artretyzmie), olejki eteryczne oraz dużą ilość krzemu.
Korzeń żywokostu na urazy
Korzeń żywokostu jest surowcem bardzo skutecznym w leczeniu urazów, w tym złamań, zwichnięć. Żywokost wpływa regenerująco na tkanki dlatego można go również stosować wspomagająco w leczeniu urazów mięśni, ścięgien i więzadeł. Niezwykła skuteczność w leczeniu urazów wynika z wysokiej zawartości związków o właściwościach regenerujących tkanki. Dawniej żywokost stosowany był jako skuteczny środek nawet przy złamaniach otwartych ze znacznymi uszkodzeniami tkanek miękkich. Wyciągi z żywokostu aktywują i pobudzają procesy regeneracji kości, tkanek chrzestnych i tkanek miękkich. W leczeniu urazów żywokost można stosować pod różnymi postaciami – wyciągu alkoholowego, olejowego, glicerynowego, które można sporządzić samodzielnie z surowca suszonego lub świeżego. Z wyciągów można również przygotować bardzo skuteczną maść.
Żywokost w pielęgnacji skóry
Odwar z korzenia żywokostu to także skuteczny sposób na choroby skóry – atopowe zapalenie skóry, stany zapalne, wypryski, trądzik, przyspiesza także gojenie ran, podrażnień. Żywokost to także ceniona roślina kosmetyczna która działa na skórę regenerująco, nawilżająco oraz odżywczo. Można ją stosować w różnych postaciach -okładów, kompresów, maści, kremów, wyciągów olejowych, maseczek, które można samodzielnie przygotować w domu.
Żywokost lekarski właściwości
Wyciągi do stosowania wewnętrznego z korzenia żywokostu (np. syrop) zostały jakiś czas temu wycofane z aptek ze względu na zawartość w korzeniu żywokostu alkaloidów pirolizydynowych. Jednak ze względu na ich niewielką ilość w korzeniach, zastosowanie wewnętrzne jest, także wśród naukowców i specjalistów, kwestią sporną. Żywokost stosowany wewnętrznie działa ściągająco na błony śluzowe, dawniej stosowany był w infekcjach górnych dróg oddechowych kaszlu, zapaleniu gardła, krtani, chrypce. Żywokost wpływa także na funkcjonowanie układu pokarmowego – reguluje cykl wypróżnień, łagodzi objawy choroby wrzodowej.
Waga: 100 g
Dolegliwości:
- Urazy
- Zwyrodnienia stawów
- Złamania
- Problemy skórne
- Trądzik
Recenzje
Na razie brak recenzji produktów.