Opis
Nazwa łacińska: Solidago virgaurea L. , Solidago canadensis L.
Alternatywne nazwy: Złota dziewica, Złota rózga, Złotnik, Głowienki czerwone, Urasz
Ziele nawłoci – właściwości
Nawłoć to roślina bardzo pospolita szczególnie w Polsce. Jej charakterystyczne wyniosłe łodygi można znaleźć praktycznie w całym kraju. Jest to dość wysoka roślina osiągająca około metr wysokości. Latem rozwijają się charakterystyczne żółte kwiatostany. Nawłoć to ziele oczyszczające, idealne dla odchudzających się – napar zwiększa ilość wydalanego moczu, a wraz z nim toksyn i szkodliwych metabolitów (soli, amoniaku i kwasu moczowego), wiąże toksyny i zwiększa ich wydalanie wraz z moczem. Dzięki temu polecany jest do stosowania w czasie infekcji dróg moczowych, w czasie kuracji oczyszczających i osobom cierpiącym z powodu obrzęków, picie naparu zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i piasku w drogach moczowych. Napary sprawdzają się też doskonale w chorobach układu pokarmowego – w nieżytach żołądka i jelit, hamują małe krwawienia, działają żółciopędnie i łagodzą biegunkę.
Nawłoć – zioło oczyszczające
Ponadto działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, przeciwbólowo, lekko obniża ciśnienie krwi i hamuje rozwój drobnoustrojów. Działa więc odtruwająco, ponadto uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne dzięki zawartości rutyny. Napar można także stosować podczas infekcji układu rozrodczego, w kamicy moczanowej, chorobach autoimmunologicznych i zaburzeniach metabolicznych, pomocniczo podczas infekcji górnych dróg oddechowych oraz zewnętrznie na trudno gojące się rany. Ziele nawłoci zawiera głównie garbniki, flawonoidy (głównie rutyna i kwercetyna), kwasy organiczne, saponiny.
- Biegunka
- Nadciśnienie
- Nerki
- Niestrawność
- Nieżyt żołądka
- Obrzęki
- Oczyszczanie
- Odchudzanie
- Wzmocnienie naczyń krwionośnych
- Zapalenie dróg moczowych
Szczegóły dotyczące właściwości ziela nawłoci znajdziesz w naszej Encyklopedii ziół:
wiesia –
Bardzo smaczne zioło i pomaga na odchudzanie. Piję często i polecam dla kobitek
Henryka –
To bardzo popularne zioło. Nigdy nie piłam, ale po znalezieniu tego u Was nazbierałam sobie na łące obok domu i zaparzyłam. bardzo delikatny smak. Na pewno kupię zioła u Was .
Adam –
Pamiętam jak mama mi mówiła, że kiedys się często piło napary i herbatki z ziela nawłoci. Dziś jakby się o tym ziele zapomniało. Rzadko słyszę i czytam o nim, a warto przyjżeć się jego własciwościom.