Opis
Nazwa łacińska: Equisetum arvense
Alternatywne nazwy: Jodełka, Jedlina polna, Koński ogon, Krzemionka kostka, Sprzączka, Koszczka, Strzębka, Jedlinki, Chwoszcz
Skrzyp polny to roślina lecznicza którą zna chyba każdy. Zimuje w postaci podziemnych kłaczy, z których wiosna wyrastają brązowe pędy wytwarzające zarodniki. Pod koniec wiosny pojawiają się zielone pędy, przypominające kształtem jedlinę, jest to właściwy surowiec zielarski. Głównymi związkami czynnymi skrzypu są flawonoidy i sole mineralne ( około 10 % ), kwasy organiczne i fitosterole. Flawonoidy powodują zwiększenie ilości wydalanego moczu (wraz z nim chlorków). Skrzyp zawiera rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, dzięki czemu jest przyswajana z układu pokarmowego. Krzem wpływa pozytywnie na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządy wewnętrzne, skórę, włosy, paznokcie, kości. Związki krzemu są odpowiedzialne za odpowiednią elastyczność i odporność naskórka, tkanki łącznej i błon śluzowych, utrudniają odkładanie się tłuszczów w ścianach naczyń krwionośnych, zapobiega także powstawaniu kamieni w drogach moczowych. Skrzyp polecany jest także osobom: – chorującym na miażdżycę, ponieważ występuje u nich spadek ilości krzemu w tkance łącznej, – na nowotwory ponieważ krzem gromadzi się w tkance nowotworowej i następuje zmniejszenie jego ilości w tkankach zdrowych oraz starszym u których następuje zmniejszenie ilości krzemu w skórze, naczyniach krwionośnych i kościach. Ze względu na swoje właściwości skrzyp polny polecany jest w lekkich schorzeniach dróg moczowych, w skazie moczanowej, w zatrzymaniu wody w organizmie, początkach kamicy nerkowej, w chorobach skórnych, zaburzeniach metabolicznych, dla osób odchudzających się i chorujących na miażdżycę. U kobiet w ciąży i karmiących piersią utrzymuje właściwy poziom krzemu w osoczu krwi.
Dolegliwości:
- Anemia
- Trądzik
- Problemy skórne
- Dna moczanowa – podagra
- Nerki
- Nowotwory
- Obrzęki
- Oczyszczanie organizmu
- Odchudzanie
Szamanka –
Bardzo dobra jakość skrzypu. Jak zapewne wiecie jest kilka ich rodzajów: lesny, bagienny czy polny. To super zioło. Polecam gorąco:)
PS. Fajne opakowanie nadaje się na prezent:)
Jola L. –
Uwielbiam herbatkę ze skrzypem, oj uwielbiam!