Gruczoł tarczowy nazywany też tarczycą jest zlokalizowany w dolnej części szyi. Jest zaliczany do tak zwanych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jego prawidłowe działanie ma ogromny wpływ na organizm regulując pracę serca i układu pokarmowego, oddziałując na stan skóry i przemianę materii, a także stymulując układ rozrodczy. Choroby tarczycy nie należą do łatwych w diagnozie ze względu na ich nieoczywiste objawy. W interesie pacjentów leży więc zarówno lepsze poznanie tego gruczołu, jak i opanowanie sposobu interpretowania sygnałów, jakie wysyła on organizmowi.
Hormony tarczycy – podstawowe informacje
Za najważniejsze hormony tarczycy uznawane są trójjodotyronina oraz wolna tyroksyna oznaczane odpowiednio jako T3 oraz T4. To właśnie one odpowiadają zarówno za wzrost organizmu, jak i za jego rozwój, kontrolują też wszystkie te procesy, które są odpowiedzialne za przemianę materii i energii. Ich nieprawidłowa praca wpływa także na ośrodkowy układ nerwowy. Nie tylko one mają jednak znaczący wpływ na ludzki organizm. Nie bez znaczenia jest także kalcytonina, która odpowiada za regulację gospodarki wodnej organizmu.
Chora tarczyca objawy nadmiaru hormonów
Mówiąc o chorobach tarczycy najczęściej zwraca się uwagę na niedoczynność, warto jednak pamiętać o tym, że hormony produkowane w nadmiarze mogą być równie niebezpieczne. Organizm informuje o tym przede wszystkim poprzez wypadanie włosów i utratę masy ciała, która nie ma żadnego uzasadnienia. Pacjenci uskarżają się jednak również na częste problemy żołądkowe na czele z biegunkami, podwyższone ciśnienie tętnicze, nadmierną potliwość oraz kołatanie serca. Także ich nastrój zmienia się pod wpływem hormonów produkowanych w zbyt dużej ilości. Pojawia się nienaturalne pobudzenie połączone z niepokojem oraz nieustanne rozdrażnienie.
Chora tarczyca objawy niedoboru hormonów
To jednak nie nadczynność, ale niedoczynność tarczycy jest tym schorzeniem, które zwykle skłania pacjentów do pojawienia się w gabinecie lekarza. I ona nie rozwija się bezobjawowo, choć ponownie mamy do czynienia z sygnałami wysyłanymi przez organizm, które wcale nie są łatwe do zinterpretowania. Pierwszymi sygnałami świadczącymi o tym, że z organizmem dzieje się coś złego, są osłabienie i senność. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że objawy te można powiązać także z klasycznym zmęczeniem i reakcją organizmu na zmianę pogody. Pacjenci często skarżą się także na wypadanie włosów, uczucie chłodu i bóle stawowe. Przydarzają się im zaburzenia koncentracji, a układ pokarmowy reaguje na mniejsze ilości hormonów skłonnością do zaparć.
Chora tarczyca objawy choroby Hashimoto
Mówiąc o chorej tarczycy nie można nie wspomnieć też o chorobie Hashimoto, a więc o stanie, w którym tarczyca jest atakowana przez układ odpornościowy pacjenta. Tu najczęściej dają o sobie znać objawy powiązane raczej z niedoczynnością tarczycy, w tym senność i zmęczenie, zaparcia, suchość skóry występująca w połączeniu z opuchlizną twarzy oraz trudny do wyjaśnienia przyrost masy ciała. Choroba może być też sygnalizowana przez nadmierne krwawienie miesiączkowe.