FORGOT YOUR DETAILS?

Chaber bławatek

Chaber bławatek to bardzo popularna w Polsce roślina, często traktowana jako chwast, charakterystyczne kwiaty w kolorze niebieskim są bardzo cennym surowcem leczniczym, surowcem są pojedyncze kwiaty (bez koszyczka – brzeżne kwiaty języczkowate ). Stosowany doustnie napar z kwiatów działa moczopędnie i przeciwzapalnie:

  • Zwiększa ilość wydalanego moczu (czasem nawet kilkukrotnie) dlatego jest stosowany w chorobach nerek powiązanych ze zmniejszonym wydzielaniem moczu.
  • Zmniejsza obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody i soli w organizmie (działanie to przypisuje się zawartym w surowcu glikozydom antocyjanowym i zostało potwierdzone badaniami klinicznymi i farmakologicznymi).
  • Stosowany jest wspomagająco w stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, a również w kamicy nerkowej.

Zwiększa także ilość wydzielanej żółci, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Napar stosowany jest także często zewnętrznie jako płukanka na grzybicę i łupież a także jako kompresy na oczy w stanach zapalnych oczu, brzegów powiek, spojówek i w nadwrażliwości oczu na promieniowanie słoneczne i promieniowanie z ekranu telewizorów czy monitorów. Poza antocyjanami chaber bławatek zawiera także flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy, garbniki, sole mineralne w tym duże ilości manganu i potasu.

Nasze produkty:

Chaber bławatek Centaurea cyanus L.
surowiec brzeżne kwiaty języczkowate
alternatywne nazwy  głowacz, jasieniec, kardy, kwiatek wołoszek, macoszka, modrak, modrzeńczyk, samosiejka
przeznaczenie nerki, wątroba, zapalenie spojówek

 

TOP