Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to roślina występująca na terenach górzystych, podgórskich i w dolinach rzek. Lubi gleby wilgotne i stanowiska zacienione, więc najczęściej można ją spotkać w wilgotnych lasach liściastych. Często tworzy duże, zwarte skupiska, pojawia się już w marcu, nazywany jest więc zwiastunem wiosny, kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Liście przypominają nieco liście konwalii, obie rośliny jednak trudno pomylić ze względu na charakterystyczny zapach czosnku niedźwiedziego. Roślina objęta jest w Polsce częściową ochroną. Surowiec zielarski – ziele lub same liście pozyskuje się tuż przed lub na początku okresu kwitnienia. W ciepłe dni wydziela charakterystyczny zapach przypominający zapach czosnku.

Czosnek niedźwiedzi to roślina niezwykle bogata w związki siarki, witaminę C, A oraz witaminy z grupy B,  wytwarza również adenozynę, zawiera żelazoselen oraz saponiny.

Czosnek niedźwiedzi ma właściwości oczyszczające, oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich, polecany jest więc osobom odchudzającym się, podczas terapii oczyszczających a także osobom chcącym rzucić palenie. Związki zawarte w czosnku niedźwiedzim wiążą nikotynę i metale ciężkie, skracają czas potrzebny na pozbycie się nałogu.

Czosnek niedźwiedzi to także roślina wpływająca korzystnie układ krążenia – obniża poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów, reguluje ciśnienie krwi i ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Regularne stosowanie czosnku niedźwiedziego zmniejsza więc ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, miażdżycy, wystąpienia zawału czy udaru.

Związki czynne zawarte w czosnku niedźwiedzim działają również bakteriobójczo i grzybobójczo, stosowanie czosnku niedźwiedziego zapobiega także rozwojowi infekcji wirusowych. Czosnek jest więc polecany do stosowania podczas wszelkich infekcji, szczególnie infekcji górnych dróg oddechowych (rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwia jej odkrztuszanie), przeziębienia i grypy. Czosnek niedźwiedzi wpływa także pozytywnie na układ odpornościowy, jest to także skuteczny ziołowy lek przeciw pasożytom układu pokarmowego.

Czosnek to także roślina wykorzystywana w kuchni, nadaje potrawom ciekawego smaku i aromatu, który przypomina tradycyjny czosnek. Suszony czosnek niedźwiedzi doskonale nadaje się doskonale do sosów, zup, ziemniaków, zapiekanek i mięs. Z świeżego, wiosennego czosnku niedźwiedziego można przygotować pyszne pasty, sos pesto lub wykorzystać jako dodatek do kanapek, zup czy sałatek.

Nasze produkty:

Czosnek niedźwiedzi polecamy jest w leczeniu następujących dolegliwości:

 • wysoki poziom cholesterolu,
 • cukrzyca,
 • infekcje,
 • kaszel ,
 • katar,
 • nadciśnienie,
 • nowotwory,
 • problemy z pamięcią,
 • pasożyty,
 • przeziębienie,
 • rzucanie palenia
Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum L.
surowiec ziele, liść
alternatywne nazwy czosnek leśny, czosnek cygański, babny czosnek, dziki czosnek, psi czosnek, czosnek czarownic, trzemucha, trzemcha
przeznaczenie cholesterol, cukrzyca, infekcje, kaszel , katar, nadciśnienie, nowotwory, pamięć, pasożyty, przeziębienie, rzucanie palenia