FORGOT YOUR DETAILS?

Kora wierzby 

Mimo że aspiryna w postaci białej tabletki dostępna jest zaledwie od wieku, dzieje samej substancji leczniczej są dłuższe. Przeciwzapalne właściwości soku pochodzącego z kory wierzby odkryli już starożytni Egipcjanie. Zalecali go Dioskurides i Galen, a ojciec medycyny, Hipokrates, rozpisywał się o jego właściwościach przeciwbólowych. W średniowieczu z kolei stosowano wywar z kory wierzby na bóle i gorączkę. Pierwotnie do sporządzania ziołowych mikstur wykorzystywano zarówno korę, jak i liście, owoce oraz sok z wierzby. Dziś uznanym surowcem leczniczym jest tylko kora. Korę wierzby stosuje się głównie w:

  •  stanach zapalnych,
  • działa przeciwgorączkowo,
  • przeciwbólowo
  • antybakteryjnie.

Roślina ta nazywana jest roślinną aspiryną: zawiera m. in. salicyny, salikortyny czyli roślinne odpowiedniki aspiryny. Substancje aktywne zawarte w korze wierzby, a zwłaszcza slicyna mająca działanie bardzo zbliżone do chininy, są również skuteczne w leczeniu chorób i bóli reumatycznych. Napar z kory wierzby skutecznie działa także w stanach napięcia nerwowego, nerwobólach i bezsenności.

Nasze produkty:

Wierzba purpurowa, wierzba biała, wierzba krucha, wierzba wawrzynkowa Salix purpurea L. , Salix alba L., Salix dafnoides Hill., Salix fragilis L.
surowiec kora
alternatywne nazwy wierzba pospolita, wierzba srebrna, wierzbina
przeznaczenie bóle głowy, migrena, żylaki

 

TOP