Lawenda

Lawenda wąskolistna (lekarska)

Kwiat lawendy pozyskuje się z lawendy wąskolistnej (lawendy lekarskiej) – niewielkiego krzewu pochodzącemu z rejonu Morza Śródziemnego. Lawenda lekarska jest uprawiana w wielu rejonach świata ze względu na właściwości lecznicze i piękny zapach. Świeże i suszone kwiaty lawendy wykorzystuje się  w ziołolecznictwie, kosmetyce oraz w kuchni jako niezwykle aromatyczną przyprawę.

Lawenda to krzew dorastający do 90 cm wysokości, liście i łodygi pokryte ma srebrzystymi włoskami, charakterystyczne fioletowe kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu.

Surowcem zielarskim jest kwiat lawendy, które mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Swoje właściwości lawenda zawdzięcza głównie olejkom eterycznym, poza olejkami kwiat lawendy zawiera garbniki, filosterole, antocyjany i sole mineralne. Lawenda wpływa na układ nerwowyuspokaja, łagodzi skutki stresu i napięcia nerwowego oraz ułatwia zasypianie. W przypadku zmęczenia wpływa pobudzająco na aktywność mózgu, zmniejsza zmęczenie i znużenie. Napar z kwiatów lawendy wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego – wspomaga trawienie, łagodzi wzdęcia, stosowane są także w leczeniu zaparć i niestrawności.

Lawenda działa antybakteryjnie i antyseptycznie dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu różnych infekcji – zapaleniu oskrzeli, gardła i zatok. W leczeniu infekcji można stosować napar, inhalacje oraz nalewkę, lawenda wpływa także korzystnie na układ odpornościowy, można więc ją stosować profilaktycznie w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę.

W celach leczniczych często stosuje się także olejek lawendowy, który może być stosowany na wiele sposobów – do inhalacji, w aromaterapii czy na skórę. Olejek zastosowany na skórę działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, doskonale sprawdzi się w leczeniu trądziku, i zmian zapalnych skóry, wykazano również skuteczność olejku lawendowego w leczeniu rozstępów i zapobieganiu cellulitis.

Kwiaty lawendy polecane są w leczeniu następujących dolegliwości:

  • Stres
  • Bezsenność
  • Nerwice
  • Niestrawność
  • Wzdęcia
  • Przeziębienie
  • Grypa
  • Zmiany zapalne skóry

Nasze produkty:

Lawenda wąskolistna

Lavandula angustifolia

surowiec kwiat
alternatywne nazwy lawenda lekarska, lawenda wonna, bławatka, czyszczecz
przeznaczenie bezsenność, kaszel, katar, bóle głowy, napięcie przedmiesiączkowe, przeziębienie, stany lękowe, stres, uspokojenie, wzdęcia