FORGOT YOUR DETAILS?

Szyszki chmielu

Chmiel zwyczajny, a dokładnie szyszki chmielu czyli jego męskie kwiatostany, znalazł zastosowanie głównie w produkcji piwa, w opisach zielarskich szyszkom chmielu przypisuje się głównie działanie uspokajające i nasenne. Substancją dzięki której szyszki chmielu posiadają takie właściwości jest lupulina, której głównymi składnikami są olejki eteryczne z garbnikami i alkoholami, związki żywicowe czy flawonoidy, jest również związkiem ziołowym, który skutecznie hamuje popęd płciowy u człowieka. Szyszki chmielu stosują także często kobiety w okresie menopauzalnym, łagodzą one uciążliwe objawy przekwitania takie jak wahania nastroju, bezsenność, uderzenia gorąca oraz bardzo skutecznie koją nerwy. Wyciągi z chmielu łagodnie pobudzają gruczoły ślinowe, wydzielanie soku żołądkowego i śluzu. Dzięki temu ułatwiają trawienie pokarmów i wchłanianie substancji odżywczych. Chmiel wykazuje również działanie bakteriobójcze, nawet na bakterie odporne na antybiotyki. Badania wykazują również działanie antynowotworowe. Zastosowanie:

  • Lek uspokajający – w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym, za dużej pobudliwości nerwowej.
  • W zaburzeniach trawienia – nadmiernej fermentacji jelitowej, niedokwaśności, wzdęciach i przejedzeniu.
  • Pomocniczo w gruźlicy.
  • Pomocniczo w chorobie nowotworowej żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby i płuc (przy równoczesnym stosowaniu innych sposobów leczenia).

Nasze produkty:

Chmiel zwyczajny  Humulus lupulus 
surowiec szyszki – owocostany chmielu
alternatywne nazwy chymel, wilczek, czerwieniak gruszkowaty
przeznaczenie bezsennośc, napięcie przedmiesiączkowe, stany lękowe, stres, uspokojenie

 

TOP