Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina w Polsce bardzo pospolita, rzadziej spotykana tylko w części południowo- zachodniej jej charakterystyczne drobne różowo- fioletowe kwiaty pojawiają się od czerwca do września, bardzo charakterystyczne są nasiona wierzbownicy, które z torebki nasiennej uwalniane są otulone białym puchem. Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina dorastająca od 20 do 80 cm wysokości. Powszechnie znana jest jako męskie zioło z powodu właściwości zmniejszających przerost gruczołu krokowego- prostaty, około 70% mężczyzn powyżej 60 roku życia doświadcza problemów ze strony układu moczowego spowodowanych łagodnym przerostem prostaty. Napar zwiększa również ilość wydalanego moczu a wraz z nim toksyn i szkodliwych metabolitów (soli, amoniaku i kwasu moczowego). Dzięki temu polecany jest do stosowania w czasie infekcji dróg moczowych, działa również przeciwzapalnie i odkażająco jest więc polecany w czasie infekcji układu rozrodczego także u pań. Napary sprawdzają się też doskonale w przypadku problemów skórnych takich jak trądzik, łojotok, nadmierne wypadanie włosów czy łuszczycy nie tylko do picia, ale także jako okłady. Wyciągi z wierzbownicy drobnokwiatowej działają również odtruwająco, wzmacniają naczynia krwionośne oraz wykazują działanie na zaburzenia pochodzenia androgennego.

Do celów leczniczych można stosować wszystkie gatunki wierzbownicy, najczęściej surowcem zielarskim jest wierzbownica drobnokwiatowa Epilobium parviflorum, która w Polsce występuje pospolicie. Mechanizm działania:

  • Flawonoidy mają działanie przeciw utleniające oraz przeciwzapalne, uszczelnia naczynia krwionośne, oraz działają moczopędnie.
  • Garbniki pełniące głównie role antyseptyków, działają bakteriobójczo.
  • Fitosterole wykazują działanie antyoksydacyjne, neutralizują wolne rodniki w wyniku czego działają przeciw nowotworowo. Zatrzymują rozwój nowotworów okrężnicy, żołądka, płuc, prostaty. Proces ten polega głównie na zahamowaniu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, zablokowaniu syntezy związków kancerogennych oraz inicjują apoptozę komórek nowotworowych.

Nasze produkty:

Wierzbownica drobnokwiatowa Epilobium parviflorum Scherb.
surowiec Ziele z kwiatami
alternatywne nazwy babie włosy
przeznaczenie  prostata, problemy skórne, nerki