FORGOT YOUR DETAILS?

Zioła o nadzwyczajnej mocy

/ / Dieta, Historia ziół, Oczyszczanie, Wszystkie, Zdrowy styl zycia, Zioła

Zioła o nadzwyczajnej mocy

Zioła o tak potężnej sile leczniczej, że należą im się czołowe miejsca  na liście naturalnych leków stosowane były od wieków. Często przypisywano im działanie niemal mistyczne. Dziś ich właściwości i oddziaływanie na organizm człowieka są poparte licznymi badaniami naukowymi. Skąd bierze się ich siła? Rośliny te zawierają bardzo dużo substancji czynnych, które w różny sposób oddziałują na organizm człowieka, dlatego często ich zastosowania są  uniwersalne. Skuteczność tych ziół opiera się przede wszystkim na ich wszechstronnym działaniu na organizm ludzki.  Przedstawiamy cztery z nich:

  • Pokrzywę
  • Nagietek lekarski
  • Krwawnik
  • Mniszek

 

 

Pokrzywa

nettle herb

Pokrzywa

Pokrzywa ma właściwości odżywcze i regulujące przemianę materii, wykazuje działanie antybiotyczne co sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń. Jest to roślina niezwykle bogata w witaminy i sole mineralne, pobudza działanie żołądka, wątroby, trzustki, jelit, wpływa także pozytywnie na perystaltykę jelit. Jej przyjmowanie zwiększa ilość hemoglobiny i czerwonych krwinek dlatego jest polecana przy anemii. Znane są także przeciwnowotworowe właściwości tej rośliny. Ponadto pokrzywa działa moczopędnie, ułatwia wydalanie mocznika, chlorków i szkodliwych produktów przemiany materii. Surowcem są liście. Liście pokrzywy zawierają kwasy organiczne, witaminy (m.in. C, K, B2), sole mineralne, karotenoidy, flawonoidy, fitosterole, histaminę , acetylocholinę, serotoninę, białka (do 20 %).

 

 

 

Nagietek lekarski

calendula herb

Nagietek lekarski

 

Nagietek jest rośliną o wielu korzystnych dla organizmu człowieka właściwościach. Działa przeciwskurczowo na układ pokarmowy i drogi żółciowe a także przeciwzapalnie. Wykazuje niezwykłe właściwości wiązania substancji toksycznych oraz hamuje wzrost nowotworów, co sprawia że może być stosowany jako terapia pomocnicza przy terapii konwencjonalnej stosowanej w tej chorobie. Nagietek stosowany jest także jako lek gojący rany, uszkodzenia skóry, oparzenia i odmrożenia, używany jest do płukania gardła, oczu przy zapaleniu błon śluzowych. Surowcem nagietka jest kwiat.

Kwiaty nagietka zawierają flawonoidy i karotenoidy (nadają żółtą barwę), fitosterole, śluzy, żywice, kwasy organiczne (w tym kawas salicylowy), olejki eteryczne, sole mineralne (sporo związków magnezu).

 

 

Krwawnik

yarrow

Krwawnik pospolity

Jest bardzo znany i szeroko stosowany w lekach ziołowych stosowanych zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Najczęściej stosowana jest cała roślina,     w postaci zarówno suszonej jak i świeżej, najlepiej zbierana podczas kwitnienia. Należy pamiętać, że kwiaty zawierają około 50 % więcej substancji aktywnych w porównaniu z innymi częściami rośliny. Krwawnik jest zalecany w leczeniu następujących dolegliwości: utrata apetytu, niestrawność, zgaga, jako środek moczopędny, w celu zwiększenia przepływu moczu, nieregularnych miesiączek, bólów miesiączkowych, skurczów mięśni, w zwalczaniu infekcji i gorączki, w celu ograniczenia krwawienia i w procesie gojenia ran.

 

 

 

Mniszek lekarski

dandelion

Mniszek lekarski

 

Wiele osób uważa, że mniszek lekarski to brzydki chwast, na szczęście dla nas jest to doskonały lek i produkt wykorzystywany w kuchni: ma dużo witaminy A i C a także składniki mineralne takie jak żelazo, potas i cynk. Jest także źródłem witamin z grupy B, sodu, liście i korzenie zawierają także witaminę D. Mniszek stosowany jest w leczeniu chorób wątroby, nerek, obrzęków, problemów skórnych, zgagi i niestrawności. Jest także często stosowany w leczeniu gorączki, biegunki, czyraków i zapaleniu spojówek. Mniszek zawiera więcej białka niż szpinak. W przeszłości był stosowany także w leczeniu anemii, szkorbutu, chorób krwi a nawet depresji.

 

 

 

TOP