herballeaf.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i ziołach

Lifestyle

Złamany ząb – jak go odbudować?

Złamany ząb – jak go odbudować?

Złamanie zęba jest dość powszechnym urazem. Jak należy postępować w przypadku jego złamania? Jak odbudowuje się takie uszkodzenia?

Do złamania zęba może dojść na skutek różnych urazów, ale również w trakcie jedzenia twardych pokarmów. W takim przypadku ważne są pierwsza pomoc, a także leczenie, jakie może zapewnić stomatolog Kraków to miasto, w którym można skorzystać z szybkiej pomocy dentystycznej.

Co zrobić, gdy ząb ulegnie złamaniu?

Jeśli ząb pęknie, ważne jest, aby natychmiast podjąć działania, aby zminimalizować ból lub dyskomfort i zapobiec dalszym uszkodzeniom jego tkanki. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

  • Wypłucz usta – przepłucz usta ciepłą wodą, aby oczyścić obszar wokół złamanego zęba.
  • Zachowaj wszystkie kawałki – jeśli znajdziesz jakieś kawałki złamanego zęba, spróbuj je uratować. Może to pomóc dentyście w odbudowaniu zęba.
  • Zastosuj nacisk – jeśli złamany ząb powoduje krwawienie, delikatnie naciśnij go czystą gazą lub wacikiem, aby zatrzymać krwawienie.
  • Zmniejsz obrzęk – nałóż zimny kompres na zewnętrzną część ust lub policzek w pobliżu złamanego zęba, aby zmniejszyć obrzęk.
  • Weź środki przeciwbólowe – Jeśli odczuwasz ból, możesz zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen.
  • Odwiedź dentystę – umów się na wizytę u dentysty tak szybko, jak to możliwe. Dentysta zbada ząb i zaproponuje najlepszy sposób postępowania, który może obejmować wypełnienie zęba, założenie korony lub w ciężkich przypadkach leczenie kanałowe lub ekstrakcję.

Pamiętaj, aby unikać gryzienia lub żucia stroną, po której znajduje się uszkodzony ząb. Nie należy również zbyt długo zwlekać po pojawieniu się uszkodzenia z wizytą u dentysty, ponieważ uszkodzenie tkanki zęba może przełożyć się na pojawienie się poważnej infekcji.

Gdy potrzebny jest szybko stomatolog Kraków to miasto, gdzie można również skorzystać z pogotowia stomatologicznego, które dostępne jest przez 24 godziny na dobę.

Jak odbudować złamany ząb?

Odbudowa złamanego zęba może wykorzystywać różne zabiegi, zależnie od tego, jak bardzo jest on uszkodzony:

Plombowanie zębów

Jeśli ubytek jest niewielki, dentysta może użyć plomby do naprawy zęba. Zabieg polega wtedy na nałożeniu materiału w kolorze zęba na uszkodzony obszar, a następnie utwardzeniu go specjalnym światłem. Plombowanie jest szybkie, bezbolesne i można je wykonać podczas jednej wizyty.

Korona dentystyczna

Jeśli pęknięcie jest poważniejsze, do odbudowy zęba może być potrzebna korona dentystyczna. Korona dentystyczna to wykonana na zamówienie proteza, która przywraca kształt i funkcję zęba. 

Licówki dentystyczne

Jeżeli uszkodzenie zęba jest niewielkie, rozwiązaniem mogą być licówki dentystyczne. Licówki to cienkie, wykonane na zamówienie protezy, które umieszcza się na przedniej części zębów, aby poprawić ich wygląd.

Implant dentystyczny

W razie poważniejszego pęknięcia zęba, konieczne może być jego usunięcie. Wtedy można zdecydować się na wszczepienie implantu dentystycznego. Polega to na usunięciu złamanego zęba i umieszczeniu metalowego wszczepu w kości szczęki. Następnie do wszczepu mocowana jest korona, aby przywrócić wygląd i funkcję brakującego zęba. Gdy potrzebny jest wykonujący takie zabiegi stomatolog Kraków jest miastem, gdzie działa wiele klinik i gabinetów specjalizujących się w implantologii.

Udostępnij