Lecznicze właściwości ziół pozwalają na skuteczną walkę z wieloma dolegliwościami. Dobroczynne działanie roślin może przydać się między innymi w walce z uciążliwymi bólami brzucha, niestrawnością czy zgagą.
Czym jest zgaga?
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia, które pojawia się najczęściej w przełyku, a także w okolicach mostka. Do bezpośredniej przyczyny zgagi można zaliczyć między innymi cofanie się soku żołądkowego w stronę przełyku.
Zgadze towarzyszą nieprzyjemne i bardzo często długo utrzymujące się objawy takie jak pieczenie, kłucie czy problemy z normalnym oddychaniem. Osoba dotknięta zgagą może odczuwać ból między innymi w nadbrzuszu i za mostkiem, ale nie tylko – w skrajnych przypadkach dolegliwości spowodowane zgagą mogą rozprzestrzeniać się aż do szyi, żuchwy czy obu stron klatki piersiowej.
Pośrednim powodem powstawania zgagi może być wadliwe działanie dolnego zwieracza przełyku, który nie jest w stanie zapobiec cofaniu się pokarmu. Warto zaznaczyć, że zgaga jest jedną z najpowszechniejszych chorób układu pokarmowego, a jej przebieg może być niezwykle uciążliwy zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Występująca sporadycznie zgaga może być traktowana jako naturalny odruch obronny organizmu, jednak jej zbyt częste pojawianie się może być zwiastunem poważnych chorób układu pokarmowego.
Co może wpływać na powstawanie zgagi?
Do czynników, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia zgagi można zaliczyć między innymi palenie papierosów oraz picie nadmiernych ilości alkoholu, który przyczynia się do wzmożenia produkcji kwasu solnego, a także spożywanie napojów takich jak kawa czy herbata.
Dodatkowo na pojawienie się dokuczliwego uczucia pieczenia narażone są także osoby spożywające duże ilości czekolady, owoców cytrusowych czy pomidorów. Oprócz tego do podrażnienia żołądka i pojawienia się zgagi mogą doprowadzić także tłuste lub ostre potrawy. Zgaga może pojawić się także zarówno w początkowej, jak i późnej fazie ciąży.
Zioła na zgagę – prawoślaz
Prawoślaz lekarski to jedno z najbardziej skutecznych ziół na zgagę. Korzeń rośliny, który wykazuje najwięcej właściwości prozdrowotnych zawiera duże ilości pektyn, minerałów i flawonoidów, które wykazują między innymi silne właściwości przeciwzapalne.
Dodatkowo śluzy z prawoślazu skutecznie chronią błonę śluzową przewodu pokarmowego, regenerując jej podrażnioną powłokę. Poza tym prawoślaz przyczynia się do usprawnienia procesów trawienia, skutecznie przeciwdziałając zaparciom.
Siemię lniane i rumianek – sprawdzone sposoby na zgagę
Zioła na zgagę takie jak siemię lniane czy rumianek mają niezwykle dobroczynny wpływ na pracę całego układu pokarmowego, przyczyniając się do znacznego wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości bólowych. Siemię dostarcza organizmowi zdrowych kwasów tłuszczowych, które usprawniają pracę wielu narządów, regenerując i nawilżając błonę śluzową przełyku i żołądka.
Rumianek słynie z kolei ze swych właściwości przeciwzapalnych i łagodzących, które pomagają w zniwelowaniu objawów zgagi i niestrawności.