herballeaf.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i ziołach

ZdrowieZioła

Podagrycznik skutki uboczne, wygląd, właściwości. Kiedy go stosować?

Podagrycznik skutki uboczne, wygląd, właściwości. Kiedy go stosować?

Często uznawany jest za chwast, jednak ma w sobie wiele cennych składników o pozytywnym wpływie na zdrowie – co warto wiedzieć na temat podagrycznika pospolitego?

Podagrycznik pospolity – co to jest?

Podagrycznik pospolity, łac. Aegopodium podagraria L., to roślina zaliczana do selerowatych. Bywa także określana nazwami jak kozia stopa, śnitka, giersz, ger czy barszlica.

Można spotkać ją na wielu obszarach Europy oraz Zachodniej Azji. W Polsce jest pospolitym gatunkiem. Występuje między innymi w lasach, na polach czy w ogrodach. Jest też rośliną często tępioną, ponieważ uznawana jest za chwast.

Jak wygląda podagrycznik?

Podagrycznik jest rośliną wysoką, dochodzącą do 50-100 cm. Ma wzniesioną łodygę z trójdzielnymi liśćmi. Wydaje drobne kwiaty w białym kolorze, które tworzą rozłożyste baldachy.

Roślina ta ma także liczne rozłogi, dlatego trudno ją wytępić. Konieczne jest usunięcie wszystkich rozłogów, aby zapobiec jej odrastaniu.

Występują również ozdobne odmiany ogrodowe podagrycznika, które stosowane są jako rośliny okrywowe.

Podagrycznik bywa także mylony z innymi roślinami o podobnym wyglądzie, na przykład z barszczem zwyczajnym, dzięglem leśnym.

Podagrycznik – właściwości

Ze względu na liczne składniki o dobroczynnym działaniu podagrycznik jest od wieków stosowany w medycynie naturalnej.

W zielu i w korzeniu podagrycznika pospolitego znajdują się cenne substancje aktywne, między innymi kwasy organiczne, flawonoidy, terpeny, karoteny, witamina C, tłuszcze i białka oraz olejki eteryczne.

Podagrycznik pospolity wykazuje działanie:
– Przeciwzapalne,
– Moczopędne,
– Uspokajające,
– Łagodzące,
– Wspomagające gojenie się ran,
– Przeciwdrobnoustrojowe.

Na co pomaga podagrycznik pospolity?

Świeże liście podagrycznika oraz herbata z suszonych liści podagrycznika pomagają na różne dolegliwości:

1. Podagra
Podagrycznik pospolity w przeszłości uznawany był głównie za lek na podagrę – dnę moczanową, która jest schorzeniem obejmującym duże palce w stopach. Stąd właśnie wywodzi się jego nazwa.

2. Schorzenia stawowe
Stosowanie podagrycznika jest wskazane przy chorobach stawów, między innymi bólach stawowych, reumatyzmie, RZS – reumatoidalnym zapaleniu stawów.

3. Choroby układu moczowego
Moczopędne działanie podagrycznika wspomaga leczenie chorób układu moczowego, w tym zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia nerek, kamicy nerkowej.

4. Rany
Podagrycznik ma działanie wspierające regenerację skóry oraz przeciwdrobnoustrojowe, dlatego wspiera gojenie się ran. Tradycyjnie na rany stosowano jego świeże liście.

5. Żylaki odbytu – hemoroidy
Roślina ta wspomaga leczenie hemoroidów ze względu na swoje działanie przeciwzapalne.

6. Detoks
Podagrycznik wspiera pracę wątroby i nerek, dlatego ma działanie oczyszczające. Można używać go podczas detoksu.

Podagrycznik – skutki uboczne

W przypadku stosowania rośliny jak podagrycznik skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku uczulenia na jej składniki aktywne i stosowania jej w zbyt dużych ilościach.

Najczęściej występujące objawy to bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy zaprzestać stosowania rośliny.

Udostępnij