herballeaf.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i ziołach

ZdrowieZioła

Zioła na refluks – praktyczne zastosowanie

Zioła na refluks – praktyczne zastosowanie

„Homo est quod est” („człowiek jest tym, co je”) – to stare łacińskie przysłowie zawiera w sobie ważną prawdę, a choroby związane z przewodem pokarmowym nękają ludzkość od niepamiętnych czasów. Refluks, czyli po prostu zgaga, jest jednym z najczęściej dokumentowanych objawów dysfunkcji żołądkowej. Choć występuje powszechnie, to jednak nierozpoznany i nieleczony może czasami doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Z pomocą przychodzi tutaj medycyna naturalna, a wypracowane poprzez wieki postępu receptury, oddają do dyspozycji chorującym na tą przypadłość całkiem szeroki wybór ziołowych lekarstw. Poniżej przedstawimy kilka z takich propozycji, ale wcześniej zajmijmy się bliżej zidentyfikowaniem samego wroga – refluksu.

Refluks – charakterystyka schorzenia

Refluks to najogólniej mówiąc zaburzenie polegające na nagłym cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Towarzyszy temu wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie w przełyku, czyli popularną zgagę. Wyróżniamy dwie zasadnicze postaci refluksu, charakteryzujące się odmienną etiologią i objawami.

Pierwszą jest refluks fizjologiczny, występujący u niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Warto zauważyć, że jest to zjawisko w zupełności naturalne, związane z niedojrzałością układu trawiennego nowonarodzonego malucha. Typowym objawem jest wylewanie się cofniętego pokarmu na zewnątrz.

U osób starszych występuje natomiast refluks patologiczny, odmiana znacznie groźniejsza, a spowodowana dysfunkcją zwieracza przełyku. Zaniedbany może się przerodzić w złożoną i wieloobjawową chorobę refluksową – wówczas konieczne może być nawet leczenie operacyjne. Objawy, które powinny zaniepokoić to przede wszystkim nadmierne i uporczywe odbijanie się, nudności, wymioty i oczywiście uczucie zgagi. Mogą jednak pojawić się i objawy mniej typowe takie jak:
ślinotok, nieprzyjemny zapach z ust czy ból brzucha. Refluks często mylony bywa z zawałem, ponieważ czasami towarzyszy mu kołatanie serca i ból w klatce piersiowej, a także z astmą (świszczący oddech i duszności).

Skuteczne zioła na refluks

Zacząć należy od klasyki – korzeń imbiru. To zioło od niepamiętnych czasów stosowane jest przy zapobieganiu wszelkiego rodzaju nudnościom. Nie bez kozery cukierki imbirowe i piwo imbirowe są zalecane jako krótkoterminowe środki na poranne nudności lub nudności związane z ciążą. Imbir świetnie sprawdza się także w leczeniu innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, w tym zgagi. Uważa się, że ma właściwości przeciwzapalne, może także zmniejszyć ogólny obrzęk i podrażnienie przełyku.

Podobnie działa popularne siemię lniane, czyli po prostu nasiona lnu. Zioła te tworzą śluzowatą barierę ochronną w przewodzie pokarmowym, hamując cofanie się treści żołądkowej. Najlepiej zdecydować się w tym wypadku na niezmielone nasiona i na ich bazie przygotować wywar, zalewając ciepłą wodą.

Właściwościami przeciwzapalnymi charakteryzują się z kolei liście podbiału oraz prawoślaz lekarski, dostępny w postaci suszu. Wielocukry zawarte w tych ziołach tworzą warstwę ochronną, powlekając i zabezpieczając przełyk. Na łagodzenie objawów zgagi nada się oczywiście nieśmiertelny rumianek.

Wszystkie te zioła można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, w postaci herbat, olejków lub kapsułek. Warto przypomnieć, że zioła nie są regulowane przez żadną agencję rządową pod względem bezpieczeństwa lub skuteczności. Przy poważnych objawach refluksu najrozsądniej jest skontaktować się z lekarzem.

Udostępnij