herballeaf.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i ziołach

Zdrowie

Objawy przeziębienia – jak z nimi walczyć?

Objawy przeziębienia – jak z nimi walczyć?

Przeziębienie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, jak doskwierają Polakom nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju choruje od 2 do 4 razy w roku. Wśród najczęściej przeziębionych są przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze. Choroba przeziębieniowa obejmuje pewną grupę objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych oraz gardła. Jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.

Jak odróżnić przeziębienie od grupy?

Właściwe leczenie powinno być zawsze celowane w konkretne objawy, nie należy stosować preparatów złożonych, zawierających kilka substancji aktywnych, w przypadku wystąpienia jedynie kataru lub drapania w gardle. Niewłaściwe jest również branie „garści” różnych tabletek na przeziębienie, tylko dlatego, że wydaje nam się to jedynym sposobem na szybkie ustąpienie dolegliwości i postawienie na nogi. Takie samoleczenie może przynieść więcej szkód niż pożytku, ponieważ leki łatwo jest przedawkować lub wywołać niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje.

Z odróżnieniem zwykłego przeziębienia od grypy nie ma większego problemu. Pierwsza przypadłość ma zazwyczaj łagodny przebieg z objawami ustępującymi w ciągu kilku dni. Należą do nich katar, kaszel, ból gardła oraz stan podgorączkowy do 38 stopni Celsjusza. Grypa natomiast atakuje niezwykle gwałtownie z dużym nasileniem objawów. Można do nich zaliczać gorączkę przekraczającą 40 stopni Celsjusza, ostry napadowy i suchy kaszel, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe oraz silny ból głowy.

Jak poradzić sobie z pierwszymi oznakami przeziębienia?

Jeden z najbardziej uciążliwych, a zarazem pożytecznych objawów charakterystycznych dla przeziębienia. To reakcja obronna organizmu przed atakującymi go patogenami. Najważniejsza jest właściwa higiena nosa polegająca na systematycznym i dokładnym oczyszczaniu za pomocą jednorazowych chusteczek higienicznych. Równie ważne są leki na katar w postaci żeli bądź aerozoli. Warto także wspomagać się wodą morską, która ułatwi dokładne oczyszczenie, udrożni zatkany nos i nawilży śluzówkę.

Jeżeli chodzi o kaszel to w początkowym stadium przeziębienia jest on zazwyczaj suchy i łagodny, jednak w miarę rozwoju choroby może przekształcić się w mokry i nasilać swoją intensywność z każdym dniem. W łagodzeniu kaszlu niezwykle ważne jest odpowiedni nawilżanie śluzówek górnych dróg oddechowych. Z tego powodu warto stosować inhalację solą fizjologiczną z dodatkami olejków eterycznych. Idealnie nawodni śluzówkę i sprawi, że łatwiej będzie nam pozbyć się bólu z tych okolic.

Materiał partnera

Udostępnij