Aromatyczne przyprawy to jeden z najlepszych sposobów na wzbogacenie i urozmaicenie smaku potraw. Pachnąca papryka, wyrazisty pieprz czy egzotyczna kurkuma pomogą w wydobyciu kwintesencji smakowych przyrządzanych dań.
Cynamon – charakterystyka i zastosowanie
Jedną z bardziej aromatycznych i często stosowanych przypraw jest między innymi cynamon, czyli zmielona kora cynamonowca. Przyprawę pozyskuje się głównie w krajach o wilgotnym i gorącym klimacie, zbierając korę z drobnych gałązek drzewa. W całym procesie pozyskiwania przyprawy niezwykle ważne okazuje się odseparowanie wewnętrznej warstwy oraz zwinięcie jej w rurkę, co ciekawe, powszechnie znana laska cynamonu powstaje na skutek połączenia kilku rurek.
Cynamon używa się do przyprawiania wielu różnych potraw, jednak najczęściej występuje on głównie w deserach. Czasami cynamon bywa wykorzystywany również do podkreślenia smaku duszonego mięsa, niektórzy dodają go też do batatów czy gotowanej dyni. Oprócz zastosowania ściśle kulinarnego cynamon bywa używany także w kosmetyce i medycynie.
Kiedy używać gałki muszkatołowej?
Gałka muszkatołowa to niezwykle aromatyczna przyprawa, która charakteryzuje się wyrazistym zapachem i słodkawym smakiem. Jej głównym składnikiem jest tak zwane masło muszkatołowe, oprócz tego sporą część przyprawy stanowi także olejek eteryczny.
Gałkę muszkatołową dodaje się do wielu potraw, zarówno słodkich, jak i pikantnych. Aromatyczne przyprawy takie jak gałka muszkatołowa doskonale sprawdzą się w towarzystwie tłustych dań – właściwości przyprawy odpowiadające za poprawę trawienia polepszą między innymi pracę układu pokarmowego. Warto pamiętać o tym, że gałka muszkatołowa to także kluczowy składnik sosu beszamelowego, przyprawę można z powodzeniem dodać także do różnego rodzaju deserów, w tym pieczonych owoców czy koktajli.
Kurkuma – aromatyczna przyprawa z Indii
Kurkuma to roślina należąca do rodziny imbirowatych – podobnie jak w przypadku imbiru do celów kulinarnych używa się podziemnej części rośliny. Kurkuma to jedna z najstarszych przypraw świata, bardzo często powiązana z pradawnym kultem słońca. Kurkuma najczęściej przyjmuje suszoną lub sproszkowaną postać, a jej aromat nadaje potrawom delikatny smak oraz niesamowity żółty kolor. W wielu rejonach Indii kurkuma bywa używana także jako skuteczny i sprawdzony środek poprawiający pracę układu pokarmowego i pomagający w walce z chorobami wątroby.
Kurkuma używana jest do przyprawiania wielu dań kuchni indyjskiej, bardzo często stosują ją także wegetarianie. Oprócz wyjątkowych walorów smakowych kurkuma nadaje potrawie piękny, żółty kolor.
Warto pamiętać również o tym, że kurkuma stanowi bogate źródło dobroczynnych składników takich jak witaminy czy minerały. W jej skład wchodzą między innymi witaminy z grupy B oraz witaminy E i K. Oprócz tego w kurkumie można znaleźć także wapń, potas, magnez i żelazo, a także fosfor, cynk i sód. Duża koncentracja składników prozdrowotnych sprawia, że kurkuma bardzo często jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju suplementów.