herballeaf.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i ziołach

ZdrowieZioła

Jakie zioła na trzustkę – naturalne sposoby na problemy z trzustką

Jakie zioła na trzustkę – naturalne sposoby na problemy z trzustką

Lecznicze właściwości ziół pozwalają uporać się z wieloma dokuczliwymi dolegliwościami, łagodząc ból i stany zapalne organizmu. Zioła wykorzystuje się między innymi do łagodzenia stanów chorobowych trzustki, wątroby czy żołądka.

Podstawowe funkcje trzustki

Trzustka to jeden z kluczowych narządów, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Do głównych zadań trzustki można zaliczyć między innymi produkcję hormonów, czyli tak zwaną funkcję wewnątrzwydzielniczą oraz funkcję zewnątrzwydzielniczą, która powiązana jest z syntezą soku trzustkowego.

Problemy w działaniu trzustki mogą objawiać się na różnych płaszczyznach – zaburzenia hormonalne mogą prowadzić między innymi do nieprawidłowości w produkcji insuliny i glukagonu, czyli składników odpowiadających za stabilizowanie poziomu cukru we krwi. Wszelkie odchylenia od normy mogą mieć ogromny wpływ między innymi na powstanie i rozwój cukrzycy typu II.

Kłopoty z wydzielaniem soku trzustkowego mogą prowadzić z kolei do poważnych problemów z trawieniem, powodując powstawanie dolegliwości takich tak zaparcia, biegunki czy ból w nadbrzuszu. Zaburzenia funkcjonowanie trzustki mogą objawiać się także nagłymi i znacznym zmianami wagi.

Jak zadbać o chorą trzustkę – odpowiednia dieta

Odpowiednio dobrana dieta to jeden ze sposobów na zminimalizowanie dolegliwości spowodowanych schorzeniami trzustki. W diecie trzustkowej nie powinno być miejsca na ciężkostrawne, tłuste produkty, które mogłyby dodatkowo obciążyć osłabiony układ trawienny. Osoby skarżące się na wadliwe funkcjonowanie trzustki powinny unikać tłustego mięsa, nabiału, produktów wędzonych, kawy czy mocnej herbaty. Dieta tego typu nie powinna zawierać także strączków, kapusty czy cebuli, które mogłyby powodować powstawanie wzdęć i zaparć.

W diecie osoby zmagającej się z problemami z trzustką powinny znaleźć się natomiast czerstwe, jasne pieczywo, makaron, chude ryby czy gotowane warzywa i owoce. Poleca się także gotowanie na parze, bez smażenia i nadmiernych ilości tłuszczu.

Ziola na trzustke – mniszek lekarski

Jednym ze skutecznych, naturalnych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami trzustki może okazać się zastosowanie wyciągu z mniszka lekarskiego. Prozdrowotne działanie rośliny ma niezwykle dobroczynny wpływ na poprawę funkcjonowania trzustki oraz całego układu pokarmowego. Wyniki badań wykazują, że mniszek lekarski poprawia również zdolność trzustki do wydzielania insuliny.

Poza tym mniszek lekarski przyczynia się także do oczyszczenia organizmu z toksyn, wspomagając procesy odchudzania. Ponadto roślina poprawia odporność oraz przyczynia się do ustabilizowania poziomu cholesterolu.

Pokrzywa i macierzanka – sprawdzone sposoby na osłabioną trzustkę

W przypadku zaburzeń funkcjonowania trzustki niezwykle skuteczne mogą okazać się różnego rodzaju wywary bazujące na wyciągu z pokrzywy. Pokrzywa nie tylko oczyści organizm, ale pobudzi także procesy trawienne organizmu, przyda się także wtedy, gdy koniecznym okaże się jego skuteczne odkwaszenie.

Innym, sprawdzonym remedium na problemy z trzustką okaże się także macierzanka, która skutecznie pobudzi pracę układu trawiennego, przyspieszając przemianę materii. Napar z macierzanki wypity po spożyciu posiłku odciąży układ pokarmowy, stabilizując poziom cukru we krwi.

Udostępnij